تقریبا همه ی پروژه های کار با چوب استحکام بالایی می طلبد.برای کارهای نجاری ،ساختمانی پیچ های ام دی اف و چوب به همراه چسب چوب عالی عمل میکند .

ابتدایی ترین روش متصل کردن یک تکه چوب به تکه ای دیگر ،اتصال آن با پیچ است که وقتی به طور صحیح با ترکیب چسب چوب انجامشود اتصالی ایجاد میکند که تقریبا نابود نشدنی است .برای متصل کردن متعلقات چوب لولا ،قفل ،و دیگر سخت افزار های فلزی هم کاربرد دارد .

انواع مختلفی از پیچ ها وجود دارد که برای محکم کردن پروژه به کار می روند ،تعداد زیادی از آنها در کار پروژه های ساختمانی به کار می روند و تعداد کمی در پروژه های کار با چوب ظریف کاربرد دارند.

زمانی که افراد حرفه ای در زمینه کار با چوب از پیچ ام دی اف یا چوب سخن میگویند منظورشان آن نوع از پیچ هایی است که در پروژه های کوچک کار با چوب استفاده می شود ،نه پیچ هایی که در پروژه های ساختمانی مثل اجرای پنل چوب دیوار ،اجرای فنی های چوبی و … به کار می رود .

همه ی پیچ ها شیارهایی تیز و برنده دارند و به گونه ای طراحی شده اند که چوب را سوراخ کرده و فرو می رود. اما با همه ی این تفاسیر پیچ ها انواع ومدل های مختلفی دارند که بسته به نوع :

 • قسمت شیار پیچ
 • نوک یا سرپیچ
 • ضخامت ساق پیچ
 • طول آن وآن نوع فلزی که برای ساخت پیچ به کار رفته متفاوت می باشند .

این طبقه بندی پیچ های ام دی اف و چوب باتوجه به نوع و مدل شیارهای بدنه ی اصلی پیچ است که پیچ را به داخل چوب می راند انواع متفاوتی دارند :

 1. نوع تستی پیچ است که شکافی مستقیم در سرپیچ داد،این نوع پیچ به دلیل اینکه هنگام دریل کردن امکان خارج شدن از شکاف را داشت این روزها مورد استفاده نجاران نمی باشد .
 2. این نوع پیچ ها بعدها به بازار آمد به خاطر دو خطی که روی سرپیچ بود مشکل لغزیدن پیچ را حل کرد ،این پیچ از پرمصرف ترین ها در میان نجاران است .
 3. پیچ هایی که سر آنها مربع شکل است نسبت به دو پیچ دیگر لغزش کمتری دارد .
 4. پیچ هایی که سر آنها ستاره مانند است و سر آنها به شکل ستاره طراحی شده است (مانند شش ضلعی )این پیچ ها اغلب در کارهای ساختمانی کاربرد دارد ،کمپانی troxمعروف ترین برند تولید این نوع پیچ است .
دیگر تفاوت پیچ ها در سر آن هاست .

 1. پیچ هایی که سر آن ها مسطح است، این پیچ ها برای سوراخ هایی مثل سوراخ لولا به کار می رود که اگر درست دریل شوند با سطح کار یکسان میشوند و به خوبی با سطح چوب هم تراز می شوند.انوا
 2. پیچ هایی که سر آنها گرد است ،این نوع پیچ برای چسباندن و وصل کردن دیگر اجسام به سطح چوب کاربرد دارد .
 3. پیچ هایی که سر بیضی شکل دارند،ترکیبی از دو پیچ قبلی است ،این نوع پیچ تا حدی در چوب فرو می رود درحالی که قسمت سرپیچ بالا روی کار باقی می ماند که جنبه ی دکوراتیو دارد.

طول پیچ ها 

پیچ ها از نظر طول با هم متفاوت اند در بسیاری از فروشگاه ها پیچ ها تقریبا از سایز 1.5تا 5یا6 سانت هستند که جدیدا بلند تر هم وارد بازار شده است که تا 10 سانت هستند.

جنس پیچ ها 

همه ی پیچ ها از استیل ساخته می شوند اما جنس و نوع استیل آن متفاوت است .

 1. نوع استیل استانداد:استیل مورد استفاده در ساخت پیچ ام دی اف که همه با آن آشنایی دارند.
 2. استیل ضد زنگ :خیلی از پیچ های استانداردی که در بازار موجود است از جنس استیل ضد زنگ می باشد که گران تر هستند و برای پروژه های بیرون مناسب اند .
 3. پیچ هایی از جنس برنج :نسبت به استیل نرم تر است و گزینه خوبی برای مواقعی است که سر پیچ در معرض دید است ،معمولا برای نصب لولای در به کار می رود.