ترک تیغ اره نواری یکی از مشکلات رایج در صنعت چوب و نجاری است. این مشکل معمولاً در فصل زمستان نمود بیشتری دارد و نجارها را کلافه و سردرگم می‌کند. ایجاد ترک ریز در تیغ اره نواری به‌مرور زمان موجب شکستن تیغه هم می‌شود و باید هرچه زودتر نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد. در این نوشته به بررسی دلایل ایجاد ترک روی تیغ اره نواری می‌پردازیم. با ما در ادامه همراه باشید و به تجربیات خود بیفزایید.

نکته‌ی اولی که در مورد ایجاد ترک تیغه اره باید در نظر داشته باشید این هست که یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد ترک روی تیغه تغییرات دمایی شدید هست. زمانی که تیغ اره گرم و در حال کار از حرکت باز می‌ایستد و در اثر سرمای زیاد محیط زود خنک می‌شود، امکان ایجاد ترک در آن بسیار بالا است.

همچنین ترک زمانی روی تیغه ایجاد می‌شود که زمان زیادی از عمر آن گذشته باشد. ترک تیغ اره نواری مشکلی جدی است که اگر تعداد آن زیاد باشد، باید تیغ اره نواری را دور بی اندازید. ترک گرفتن تیغه دلایل مختلفی دارد و نمی‌توان یک دلیل مشخص را برای به وجود آمدن آن نام برد. پس لطفاً با دقت این نوشته را مطالعه کنید و سعی در حل این مشکلات نمایید. با رعایت این موضوعات می‌توانید از ایجاد ترک روی تیغ اره فلکه جلوگیری کنید.

بخش راهنمای تیغه را درست تنظیم کنید!

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد ترک روی تیغه این هست که شما بخش راهنمای تیغه را به‌خوبی تنظیم نکرده‌اید و همین مورد باعث بازی کردن بیش‌ازحد تیغه و ایجاد فشار و تنش زیاد بر روی آن شود. شما باید بلبرینگ‌ها یا چوب‌های راهنمای تیغه را نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک به تیغه تنظیم کنید.

متأسفانه با توجه به اینکه در اره نواری‌های تولید شده در ایران به‌جای بلبرینگ از چوب استفاده می‌کنند، اصطکاک زیادی ایجاد می‌شود و همین مورد دمای تیغه را به‌شدت بالا می‌برد. پیشنهاد می‌کنیم از راهنمای تیغه بلبرینگی استفاده کنید و اینکه خودتان یک نمونه بلبرینگی بسازید.

زمان کار با اره فلکه‌ای زیاد هست

هرچه زمان بیشتری با دستگاه کار کنید و برش‌های سنگین و سریع انجام دهید، تیغه گرم‌تر می‌شود. اگر تیغه بسیار گرم باشد و دمای محیط پایین، تیغه ترک می‌گیرید. معمولاً از این دست مشکلات در فصل زمستان ایجاد می‌شود. شما باید برای حل این مشکل دمای کارگاه را بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگه دارید.

در فصل تابستان این مشکل بسیار کمتر ایجاد می‌شود. پیشنهاد می‌شود به‌محض اتمام کار برش، تیغ دستگاه را شل کنید.

 

تیغه اره را بیش‌ازحد سفت نکنید

برخی اره نواری‌ها دارای یک نشانگر هستند که می‌توان مقدار فشار مورد نیاز برای بستن تیغه را تنظیم کرد. متأسفانه در اره نواری‌های تولید شده در بازار این هیچ نشانگری وجود ندارد و قاعدتاً باید مادرزادی به این موضوع تسلط داشته باشید! اگر تیغه بیش‌ازحد محکم شده باشد، احتمال ایجاد ترک بر روی تیغه بسیار زیاد هست. پیشنهاد می‌کنیم مقدار استاندارد فشار مورد نیاز برای بستن تیغه را از اساتید قدیمی بپرسید.

سرعت و قدرت خوراک دهی را تنظیم کنید

با توجه به اینکه در اره نواری، حرکت قطعه کار توسط اپراتور انجام می‌شود، مقدار فشار مورد نیاز هم باید به‌صورت دستی و حسی تنظیم شود. شما باید با توجه به نوع چوب (چگالی آن)، قدرت دستگاه و تیز بودن تیغه، سرعت حرکت قطعه کار را تنظیم نمایید.

در صورتی که به تیغه فشار بیش‌ازحد وارد شود، تیغه بیش‌ازحد گرم می‌شود و در اثر این تنش‌ها ترک ایجاد می‌شود. به‌آرامی کارتان را انجام دهید و با ایجاد فشار زیاد به دستگاه سلامتی خودتان را به خطر نی اندازید.

فلکه درست عمل نمی‌کند

کارکرد درست فلکه هم در برش درست و عمر بیشتر تیغه تأثیر دارد. اگر فلکه لقی، تاب یا لرزش داشته باشد به تیغه فشار وارد می‌شود و احتمال ترک گرفتن تیغه بالاتر می‌رود. اگر در ساختار فلکه مشکلی مشاهده نمی‌کنید، حتماً یاتاقان فلکه را بررسی کنید. در صورتی که یاتاقان لرزش داشته باشد عملکرد تیغه با مشکل مواجه می‌شود. حتماً با پمپ گریس یاتاقان دستگاه را شارژ کنید تا خشک کار نکند.

اگر یاتاقان مشکل دارد، حتماً آن را تعویض کنید.

فلکه کثیف است

در اره نواری‌های مدرن توجه ویژه‌ای به تمیز کار کردن دستگاه می‌شود. معمولاً در کنار فلکه بالا و پایین یک برس پلاستیکی وجود دارد که خاک اره حاصل از برش را از روی فلکه تمیز می‌کند. هرچه اصطکاک کمتری وجود داشته باشد، گرمای کمتری ایجاد می‌شود و قطعات مکانیکی بهتر کار می‌کنند.

معمولاً نجارها با پاشش گازوئیل روی فلکه و تیغه و سپس با استفاده از یک کاردک فلزی گرد و خاک بین تیغه و فلکه را تمیز می‌کنند. البته این کار بسیار خطرناک هست و می‌توان با نصب یک نوار فلکه، مقداری از این مشکل کم کرد.

سرعت دستگاه بیش‌ازحد زیاد است

برخی دوستان با تغییراتی در دستگاه، سرعت چرخش تیغه را بالاتر می‌برند تا برش تمیز و سریع داشته باشند. این کار باعث افزایش حرارت تیغه و ایجاد ترک و شکستن آن می‌شود. در دستگاه‌های خطرناکی مانند اره نواری، نباید پا را از استانداردهای رایج فراتر نهاد و با تغییرات این‌چنینی ایجاد مشکل کرد.

پیشنهاد می‌کنیم از این دست کارها بپرهیزید و دستگاهی قوی‌تر تهیه کنید.

چپ و راست تیغه زیاد است

یکی از مراحل تیز کردن تیغه، تنظیم چپ و راست دندانه‌های آن هست. اگر مقدار چپ و راست تیغ اره نواری بیش‌ازحد زیاد باشد، به تیغه فشار وارد می‌شود. این تنش و فشار و گرمای زیاد موجب ترک گرفتن تیغ اره فلکه‌ای می‌شود. پس حتی در چپ و راست تیغه هم نباید زیاده‌روی کرد.

جنس تیغ اره خوب نیست

درنهایت اگر مطمئن هستید که هیچ‌یک از موارد فنی بالا موجب خرابی تیغه نشده است، حتماً از فروشگاه دیگری تیغه‌ای با برند دیگر تهیه کنید. شاید محصولی که شما خریداری کردید از کیفیت لازم برخوردار نیست.

 

منبع :آیچوب