ماشین آلات و ابزار مورد نیاز کارگاه ام دی اف چیست؟

صنعت چوب زیرشاخه‌های فراوانی دارد. ساخت سازه‌های MDF و فعالیت در این حوزه، یکی از مشاغل پرطرفدار این روزهای صنعت چوب است. اگر شما علاقه‌مند به راه اندازی کارگاه ام دی اف باشید به ابزار و تجهیزاتی مناسب این صنعت نیاز دارید. در این نوشته به معرفی دستگاه‌های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه ام دی اف خواهیم پرداخت.

با توجه به افزایش استفاده از ورق‌های MDF در صنعت چوب، اساتید زیادی در این حوزه اقدام به فعالیت کردند و به همین جهت مجموعه‌های زیادی به عنوان کارگاه خدماتی MDF تأسیس شدند. در این کارگاه‌ها تمامی خدمات از قبیل فروش انواع ورق ام دی اف در طرح و رنگ‌های مختلف، برش کاری ورق، خدمات اجرای نوار PVC و … انجام می‌شود.

 

با توجه به وجود کارگاه‌های خدمات برش و پی وی سی MDF در هر شهری، برای فعالیت در حوزه ساخت سازه‌های ام دی اف، شما دو راهکار پیش رو دارید. در ادامه این دو راهکار را به شما معرفی می‌کنیم و به معایب و مزایای آن هم اشاره خواهیم کرد.

راه اندازی کارگاه با کمترین ابزار و سرمایه

 

اگر در شروع کار هستید و سرمایه و فضای کافی برای راه اندازی کارگاه نجاری و MDF را ندارید، یک راه‌حل خوب و آسان پیش روی شما هست. ابتدا باید کارگاهی متناسب با حجم کاری خود اجاره یا خرید کنید. طرح موردنظر خود را در نرم افزار طراحی کنید و اندازه‌های موردنظر را در فرم اندازه گیری (که معمولاً همه مجموعه‌های خدماتی دارند) وارد نمایید.

 

نوع ورق و رنگ نوار PVC مشخص می‌شود و خدمات برش کاری ورق ام دی اف و اجرای نوار PVC توسط مجموعه خدماتی انجام می‌گردد. البته برخی مجموعه‌های خدماتی اسمبل (سرهم بندی و جمع کردن باکس) را هم انجام می‌دهند. همکاری با این مجموعه‌ها معایب و مزایا مخصوص به خود را دارد. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

 

مزایا همکاری با مراکز خدمات ام دی اف

 

کمترین میزان بودجه را درگیر کار خود خواهید کرد و نیاز به خرید ابزار و تجهیزات را نخواهید داشت.

نیاز به خرید/اجاره کارگاه با فضای زیاد نیست و با کمترین فضا امکان گذران کارهای کارگاه را خواهید داشت.

نیاز به جذب نیروی کار بیشتر برای برش کاری و پی وی سی نخواهید داشت.

کمتر درگیر کارهای اجرای و ساخت خواهید شد و در صورت کمبود نیرو، وقت کمتری تلف خواهد شد.

معایب همکاری با مجموعه‌های خدمات MDF

مجبور هستید هزینه زیادی بابت خدمات برش و PCV پرداخت کنید.

به هیچ عنوان استقلال در کار ندارید و همیشه وابسته به مجموعه خدمات ام دی اف هستید

معمولاً (در بیشتر موارد) به خاطر بد قولی کارگاه خدماتی شما هم بدقول خواهید شد و این امر هیچ‌وجه خوبی برای شما ندارد.

ممکن است در کیفیت اجرا، از سمت مجموعه خدماتی کاستی صورت پذیرد و کار با کیفیت و دقت اجرا نشود.

راه اندازی کارگاه MDF با تجهیزات کامل

 

معمولاً افرادی که فضا و بودجه مناسب دارند، اقدام به خرید تمامی ابزار آلات و دستگاه‌های کارگاه ام دی اف می‌کنند. این افراد برنامه بلند مدت برای کار و کسب خود دارند و با تهیه دستگاه‌های مورد نیاز خود، استقلال کامل برای ساخت مصنوعات چوبی و ام دی اف خواهند داشت. در این حالت تمامی مراحل کار درون سپاری می‌شود و محدودیت کمتری در قبول سفارش خواهید داشت. فقط کافی است نیروی کار حرفه‌ای استخدام کنید و با قدرت و کار و کسب خود ادامه دهید.

این روش هم دارای معایب و مزایای مخصوص به خود هست که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

مزایای خرید تمامی دستگاه‌ها کارگاه کابینت

 

مهم‌ترین مزیت تهیه تمامی دستگاه‌های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه ام دی اف استقلال کامل مجموعه شماست. دیگر به هیچ گروه دیگری وابسته نیستید و امکان قبول هر سفارشی را خواهید داشت.

سرعت اجرای کار به مراتب بالاتر خواهد رفت.

امکان جذب پروژه‌های بیشتری را خواهید داشت.

هزینه تولید کاهش پیدا خواهد کرد و سود بیشتری باقی خواهد ماند.

مزایای خرید تمامی دستگاه‌ها کارگاه کابینت

مهم‌ترین مزیت تهیه تمامی دستگاه‌های مورد نیاز برای راه اندازی کارگاه ام دی اف استقلال کامل مجموعه شماست. دیگر به هیچ گروه دیگری وابسته نیستید و امکان قبول هر سفارشی را خواهید داشت.

سرعت اجرای کار به مراتب بالاتر خواهد رفت.

امکان جذب پروژه‌های بیشتری را خواهید داشت.

هزینه تولید کاهش پیدا خواهد کرد و سود بیشتری باقی خواهد ماند.

معایب هزینه برای خرید دستگاه کارگاه ام دی اف

 

برای خرید دستگاه‌های اصلی و کامل نیاز به سرمایه گذاری نسبتاً زیادی خواهید داشت.

باید نیروی کار حرفه‌ای برای کار با دستگاه ام دی اف استخدام کنید یا آموزش دهید.

فضای زیادی برای استفاده از دستگاه‌ها نیاز خواهید داشت.

اگر نیروی کار کافی نداشته باشید، با مشکل مواجه خواهید شد.

ابزار مورد نیاز راه اندازی کارگاه ام دی اف

 

پس از اطلاع از برنامه‌های پیش روی شما، باید به دنبال تهیه دستگاه‌های مورد نیازتان باشید. در ایران شرکت‌های زیادی درزمینهٔ فروش ماشین آلات صفحه (MDF) فعالیت دارند. در نمایشگاه‌های صنعت چوب معمولاً این شرکت‌ها با قدرت حضور پیدا خواهند کرد و محصولات و خدمات خود را به مشتریان عرضه خواهند کرد. پیشنهاد اول ما حضور در نمایشگاه‌هایی هست که در شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد، اصفهان و … معمولاً در سال بین یک یا دو بار برگزار می‌شود.

 

شما می‌توانید دستگاه موردنظرتان را با شرایط مناسب خریداری نمایید. حال سؤال اینجاست برای راه اندازی کارگاه ام دی اف چه ابزار مورد نیاز هست؟

 

این توضیح را اضافه می‌کنیم که در این نوشته به معرفی بخشی از دستگاه‌های عمومی (صفحه) خواهیم پرداخت. دستگاه‌هایی که عمومیت بیشتری دارند و شما باید بر اساس نوع نیاز خود اقدام به خرید دستگاه‌های تخصصی بیشتری نمایید.

اره دورکن

 

شاید اره دورکن را بتوان یکی از پرفروش‌ترین و مهم‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده در کارگاه ام دی اف دانست. از این دستگاه برای برش انواع ورق چوبی از جمله‌ام دی اف، لترون، پلای وود، چوب طبیعی و … استفاده می‌شود. با توجه به اینکه ورق‌های MDF تا ارتفاع ۳۸۰ سانتی متر هم در بازار موجود هستند پیشنهاد ما استفاده از اره دورکن با طول ریل ۳۸۰ است.

 

اگر قصد راه اندازی کارگاه تولید مصنوعات ام دی اف یا چوبی را دارید، پیشنهاد ما این هست که حتماً برای خرید اره دورکن اقدام نمایید.

دستگاه PVC زن

 

دستگاه PVC زن هم جزو جدا ناشدنی تولیدات ام دی اف هست. پس از برش ورق با استفاده از اره دورکن باید قسمت‌هایی که در دید هستند با استفاده از نوار پی وی سی پوشانده شوند. به همین منظور از دستگاه PVC زن استفاده می‌شود.

 

دستگاه PVC زن منحنی

 

دستگاه پی وی سی زن منحنی به منظور پوشاندن لبه‌های منحنی ورق‌های MDF برش خورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دستگاه PVC زن پرتابل

 

این دستگاه به صورت دستی روی لبه کار قرار می‌گیرد و توسط اپراتور هدایت می‌شود. دستگاه لبه چسبان پرتابل قابلیت لبه چسبانی قطعات منحنی و صاف را به صورت هم‌زمان دارد. با توجه به قیمت مناسب به نسبت نمونه‌های صنعتی و نیمه صنعتی؛ خرید لبه چسبان پرتابل می‌تواند برای کارگاه‌هایی با تیراژ پایین پیشنهاد خوبی باشد.

 

دستگاه کرنر زن

 

پس از اجرای PVC بر روی ورق ام دی اف، لبه‌های نوار پی وی سی کمی تیز و نامتقارن هست. برای از بین بردن این مشکل و گرد نمودن کنج کار از دستگاه کرنر زن استفاده می‌شود. این دستگاه ساختار بسیار ساده‌ای دارد. در بیشتر این دستگاه‌ها یک اور فرز با استفاده از جک‌های پنوماتیک به بالا و پایین حرکت می‌کند و عملیات ابزار زنی انجام می‌شود.

 

 

دستگاه سوراخ زن

 

شاید با دستگاه سوراخ زن زیاد آشنا نباشید! اگر برنامه برای تولید مصنوعات چوبی، سرویس ام دی اف و دیگر لوازم چوبی و MDF دارید، دستگاه سوراخ زن ابزاری حرفه‌ای برای ایجاد سوراخ با مته‌های مختلف بر روی چوب است. با عنوان مثال برای نصب خار طبقه روی صفحه‌ام دی اف نیاز به سوراخ‌های دقیق و زیاد دارید.

 

اجرای سوراخ به تعداد زیاد برای اپراتور زمان‌بر و سخت هست و اجرای سوراخ در تعداد زیاد با خطا همراه خواهد بود. دستگاه سوراخ زن قابلیت‌های اجرای سوراخ بر روی صفحات در تعداد زیاد به‌صورت هم‌زمان است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه اجرای سوراخ مخصوص اتصال الیت است.

کمپرسور هوا

 

دستگاه کمپرسور هوا هم بدون شک جزو جدا ناشدنی از کارگاه صنایع چوب است. بخشی از دستگاه‌های های مهم این صنعت مانند منگنه کوب و میخکوب از نیروی هوای تولید شده توسط این دستگاه استفاده می‌کنند. بخش از دستگاه PVC زن هم با نیروی کمپرسور هوا کار می‌کند. برای یک کارگاه متوسط حداقل به کمپرسور هوا ۵۰۰ لیتری احتیاج دارید.

 

دریل ستونی

 

در کارگاه ام دی اف از دریل ستونی برای ایجاد سوراخ مخصوص لولا گازور استفاده می‌شود. البته کاربردهای دریل ستونی محدود به سوراخ لولا گازور نیست؛ اما بیشتر به این منظور استفاده می‌شود.

 

زاویه سنج

 

برش در زوایای مختلف بخشی از مراحل ساخت سازه‌های چوبی است. گاهی نیاز دارید چوب را در زاویه‌ای به‌خصوص (مثلاً ۳۴.۵) برش دهید. با استفاده از زاویه سنج می‌توانید به راحتی تیغه دستگاه را در هر زاویه‌ای که مدنظر دارید، تنظیم نمایید. از زاویه سنج برای تنظیم زاویه و کالیبره کردن فارسی بر، اره فلکه‌ای، رنده میزی، اره دورکن و … استفاده کرد.

 

میخکوب و منگنه کوب

 

میخکوب و منگنه کوب هم از دیگر ابزارهای مورد استفاده در کارگاه نجاری هستند. هرچند که برای ساخت سازه‌های MDF و اتصال قطعات ام دی اف از پیچ استفاده می‌شود؛ اما گاهی نیاز می‌شود از میخکوب و منگنه کوب هم استفاده شود.

bitsclassic.com-home-woodworking

پیچ بند شارژی و دریل برقی

 

این دو ابزار هم قسمتی جدا نشدنی از کارگاه ام دی اف هستند. همان‌طور که در بالا اشاره شد، معمولاً برای اتصال ورق‌های چوبی از اتصال پیچ استفاده می‌شود.

گیره گونیا

 

تصور کنید برای ساخت قاب چوبی نیاز به اتصال دو قطعه چوبی به‌صورت ۹۰ درجه در کنار هم دارید. در حالت عادی یک استادکار قطعات چوب را با استفاده از فارسی بر به‌صورت ۴۵ درجه برش می‌دهد و در کنار هم قرار می‌دهد تا یک زاویه ۹۰ درجه تشکیل شود. پس از اتصال اولیه، با استفاده از میخ، پیچ، چسب و … این اتصال پایدار و محکم می‌ماند.

 

برخی اساتید با توجه به نگاه ویژه خود در افزایش کیفیت، با استفاده از گونیا فلزی، درست یا غلط بودن زاویه را بررسی می‌کنند تا از دویدگی قاب پس از اتصال تمامی بخش‌ها جلوگیری شود. گیره گونیا با توجه به ساختار آن به راحتی دو قطعه را به‌صورت ۹۰ درجه در کنار یکدیگر با فشار نگه می‌دارد تا هر گونه اتصال یا عملیاتی که مدنظر دارید، بر روی آن اجرا کنید.

ابزار آلات دیگر:

 

در میان ابزار کارگاه ام دی اف می‌توان به اور فرز، گونیا، گیره نجاری، اره گرد، اره عمود بر، فارسی بر، دریل تخریبی و … اشاره کرد.

انواع سی ان سی، پرس وکیوم، مکنده گرد و غبار، پانل بر و … را می‌توان از ماشین آلات رایج کارگاه‌های MDF دانست.

 

منبع:آیچوب