راهنمای کار با دریل برقی و نگهداری از دریل

راهنمای کار با دریل برقی :

استفاده درست از ابزار و دستگاه‌های دستی و برقی از اولویت‌های است باید به آن اهمیت دارد استفاده درست از دستگاه به شما این امکان را می‌دهد که از ابزارتان سال‌های متمادی استفاده کنید بدون اینکه نیاز باشد هزینه زیادی بابت تعمیر سرویس و نگهداری ابزارتان بپردازید همچنین در شرایط سخت دستگاه یار و یاور شما خواهد بود و شما را در بزنگاه‌های کاری‌تان تنها نخواهد گذاشت از این رو به شما پیشنهاد می‌کنیم تا استانداردهای رایج برای نگهداری از دستگاهتان را بیاموزید.

در این نوشته اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم که در آن می‌آموزید که چگونه از دریل برقی استفاده کنید دریل برقی یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنایع چوب هست. از این دستگاه برای سوراخ کاری دیوار و یا سوراخ کاری چوب و همچنین در مواردی برای سنباده کاری چوب می‌توانید استفاده کنید. روش درست استفاده از این دستگاه کاربردی و مهم را فراموش نکنید و آن را همیشه تمیز و سالم نگه داریم.

bitsclassic.com-Drill-1

به دستگاه بیش از ظرفیت آن فشار وارد نکنید وزن خود را بیش از حد بر روی دستگاه قرار ندهید و به حدی فشار وارد نکنید که صدای دستگاه تغییر کند.

bitsclassic.com-Drill

برای جابجا کردن دستگاه به هیچ عنوان از کابل استفاده نکنید به‌مرور زمان هم این فشارهای وارد شده بر کابل موجب قطع سیم خواهد شد.

در محیط‌های که گازهای خطرناک در امور کاری نکنید چون در اثر جرقه‌های ریزی که زغال دستگاه ایجاد می‌کنند امکان انفجار وجود دارد.

کابل دستگاه را از موادی مانند نفت بنزین تینر و هرگونه حلالی که به پلاستیک آسیب می‌رساند.

پس از استفاده از دستگاه همیشه با استفاده از باد پاش خاک وارد شده به داخل موتور دستگاه را خارج کنید.

قبل از اتصال دستگاه به پریز از خاموش بودن دستگاه مطمئن شویم چون ممکن است در اثر گردش سریع موتور خسارتی ایجاد شود.

bitsclassic.com-Drill

در هنگام جابجایی دستگاه به هیچ عنوان دست خود را بر روی کلید دستگاه قرار ندهید چون ممکن است در اثر یک ضربه دستگاه ناخودآگاه روشن شود.

bitsclassic.ocm-Drill

 

برای بستن مته بر روی سه نظام از آچار استفاده کنید آچار را به‌خوبی در داخل شیارهای تعبیه شده قرار دهید و به‌آرامی بچرخانید قرار دادن نادرست آچار بر روی شیار موجب خورده شدن دنده‌های سه نظام می‌شود. در این مورد دقیق باشید.

bitsclassic.com-Drill

همچنین قبل از روشن کردن دستگاه‌ها آچار را از روی سه نظام بردارید گردش سریع سه نظام باعث پرتاب شدن آچار به اطراف می‌شود و ممکن است خساراتی وارد کنند.

bitsclassic.com-Drill

در هنگام سوراخ‌کاری بر روی دیوار احتمال وجود سیم‌های حامل جریان برق در آن وجود دارد مراقب باشید مته در مسیر این سیم‌ها قرار ندهید چون برخورد مته باسیم موجب برق گرفتگی خواهد شد.

اگر قصد دارید قطعه کوچک را سوراخ کنید، قطعه را بر روی میز کار با استفاده از پیش دستی محکم کنید چون ممکن است در اثر گردش مته، قطعه از جای خود جدا شود و به اطراف پرت شود.

bitsclassic.com-8

در هنگام سوراخ کاری دیوار، مته را تا آخر در دیوار وارد نکنید تا به سه نظام آسیب وارد نشود.

به هیچ عنوان قطعه کار را در بین پاهای خود نگه ندارید و از دستان خود برای نگهداری قطعه استفاده نکنید گیره برای این‌گونه موارد ساخته شده است

کابل دستگاه به هیچ وجه نباید در نزدیکی متن در حال چرخش قرار گیرد همچنین هیچ وقت کابل را دور بازو و مچ دستان خود نپیچید.

اگر مته در قطعه کار گیر کرد، سوراخ‌کاری را ادامه ندهید و کلید را رها کنید. جهت چرخش معکوس نمایید، به‌آرامی کلید را فشار دهید و مته را از قطعه کار یا دیوار خارج کنید.

ibtsclassic.com-Drill-9

برای نصب مته بر روی سه نظام هیچ‌گاه از دستان خود استفاده نکنید همیشه از آچار سه نظام استفاده کنید

در هنگام استفاده از مته‌های گرد بر یا مته‌های مارپیچ مخصوص چوب توجه داشته باشید که در زمان درگیر شدن متن با قطعه کار بدنه دریل در جهت مخالف ضربه می‌زند در این حالت کنترل دریل در دستان کاربر مشکل‌تر خواهد شد بنابراین در این حالت احتیاط کامل در حین کار داشته باشید.

زمانی که دریل در حالت چکشی قرار دارد به هیچ عنوان جهت چرخش متن را چپ گرد نکنید در این حالت دندانه‌های سیستم چکشی دریل به‌شدت آسیب‌های خواهد دید.

bitsclassic.com-Drill-10

در هنگام سوراخ کاری برای اینکه سوراخ برزکتری ایجاد کنید، هیچگاه دریل را به چپ و راست حرکت ندهید چوب این کار باعث آسیب سه نظرام و گیربکس می شود.

با رعایت این موارد دیگر نکاتی که از تجربیات شخصی خودتان و یا دیگران است می‌توانید دستگاه خود را سالم نگه دارید و از استفاده این دستگاه لذت ببرید.

 

منبع :آیچوب